0 Sipariş Takip

Hakkımızda

Hakkımızda

Bir zamanlar musevilerin ibadethanesi olarak kullanılan eski adıyla "Esgher Sinagogu" yeni ismiye Sultan Cafe olan mekanımızda sizleri ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Esher Sinagogu, Haliç'in kıyısına inşa edilen ve bir rivayete göre gizli bir tünelle Hasköy'ün iç mahallelerine bağlı olduğu iddia edilen yapı, 1912 tarihli Annuaire Oriantale yıllığında Hasköy'de mevcut sinagogların arasında adı geçiyor ve burada görevli haham olarak da Nesim Eskenazi gözüküyor.

Hahambaşılık arşivlerindeki 28 Temmuz 1948 tarihli bir rapordan anlaşıldığına göre 1940'lı yıllarda muhtelemen Hasköy yöneticilerinden bir kişi tarafından zift deposu olarak kullanılmak üzere Suphi adında bir şahsa devredilmiş, daha sonra da başkasına devredilerek dökümhane olarak kullanılmış, Haliç sahil düzenlemesi sırasında etrafındaki binalar yıkılmış, ancak sinagog kalıntısı son dakikada tarihi eser sayılarak tek başına korunmaya alınmabilmiş. Bina Hasköy'de özellikle 19. yy.'da meydana gelen sayısız yangından kurtulabilmeyi başarmış.

Restorasyon öncesi görüntüler dört duvardan ibaret. Ancak bugün bambaşka bir isimle ve bambaşka bir hüviyetle misafirlerini karşılıyor. Uzun bir restorasyon çalışması sonrası yaklaşık 300 bin Dolar harcanarak, aslında uygun olarak restore edildi. Mekanın otantikliğinin korunması için kiremitlerin Çanakkale'den, taşlar ise İstanbul Üniversitesi'nin kendi binalarının restorasyonunda kullandığı taşlardan arta kalanlar ile yapılmıştır. Bu çalışmalar yapılırken Kadir Topbaş'ta yakın ilgisini göstermiştir.

Cafemiz bir zamanlar zift odası ve dökümhane olarak da kullanılmasına rağmen eski bir mabet olması sebebiyle menülerimiz de alkollü içecekler bulunmamaktadır.